תאשימו את המנגנונים המטבוליים

 
Omry Peled  
 
פברואר 7, 2015  
   

 

האימון היום הוא כיביכול, בניגוד לכל הגיון בריא – אחרי הטרוף של אתמול…(300 סקואטים, 150 קפיצות על ארגז) אבל הרציונל מאחורי הסיפור הזה הוא המנגנונים המטבוליים בהם אנחנו משתמשים כדי להניע את הגוף שלנו והמשחק שלנו איתם שמאפשר לנו להמשיך ולהתאמן בעצימות גבוהה אפילו אם מדובר באותם שרירים, יום אחרי יום.

ישנם שלושה מנגנונים מטבוליים המעניקים אנרגיה לכל פעילות אנושית. אותם "מנועי חילוף חומרים" ידועים כמסלול ה-Phosphagen, מסלול ה-Glycolytic, ומסלול ה-Oxidative (חמצוני).
הראשון, ה-Phosphagen, שולט בפעילויות הצורכות הכי הרבה כוח, אלה שנמשכות בערך 10 שניות.
השני, ה-Glycolytic, שולט בפעולות הכוח המתונות, אלה שנמשכות מספר דקות.
והשלישי, ה-Oxidative, שולט בפעילויות הכוח הנמוכות-מאמצים ארובים.כושר כללי, הכושר שקרוספיט מקדמת ומפתחת, דורש יכולת ואימון בכל אחד משלושת המסלולים או המנועים. איזון האפקט של שלושת המסלולים קובע את ה"כיצד" וה"מדוע" של איך שאנחנו מפתחים יכולת ארובית בקרוספיט
העדפה של אחד או שניים מהמנגנונים והתעלמות מהשאר ללא הכרה בהשפעה של אימון יתר במסלול החמצוני הם שתי המגרעות הנפוצות באימון כושר גופני. יותר על כך בהמשך.
המוטיבציה לכל שלושת הסטנדרטים היא פשוט להבטיח את הכושר הרחב והכללי ביותר שאפשר. המודל הראשון שלנו מעריך את מאמצינו נגד טווח שלם של הסתגלויות פיזיות כלליות, בשני המיקוד הוא על רוחב ועומק הביצוע, השלישי הוא על זמן, עוצמה ומערכות אנרגיה. זה אמור להיות ברור שהכושר שקרוספיט תומכת בו ומפתחת אותו הוא בכוונה רחב, כללי וכוללני. התמחותנו היא לא להתמחות. קרב, הישרדות, ענפי ספורט שונים והחיים בכלל מתגמלים כושר כזה, ומדי פעם, מענישים את המתמחה.

WOD

Back squat 10-10-10-10-10 reps

Post loads to comments.